چاپ کتاب

انتشارات چاپ و نشر صالحیان از جمله مجموعه های فعال در زمینه تالیف و چاپ کتاب در کشور  میباشد که خدمات زیادی را در این زمینه به سراسر کشور و نویسندگان گرامی ارائه نموده است. این مجموعه همواره در راستای ارائه خدماتی با کیفیت و ایده ال گام برداشته و مدرن ترین و پیشرفته ترین تجهیزات و همچنین مواد اولیه مورد نیاز برای چاپ و نشر را مورد استفاده قرار داده و روند چاپ را نیز زیر نظر پرسنل مجرب و با تجربه به انجام رسانده است.

زمانی که نگارش محتوای یک کتاب توسط نویسنده به پایان میرسد نوبت به چاپ آن میرسد که باید بگوییم از مهمترین، مشکل ترین و تخصصی ترین مراحل نیز محسوب میشود. تالیف و چاپ  کتاب باید توسط مراکزی که با عنوان و نام انتشارات مشغول به فعالیت هستند انجام شود و اینگونه نیست که هر چاپخانه ای بدون آنکه مجوزی را برای فعالیت خود دریافت کرده باشد مراحل چاپ و تالیف را به انجام برساند. اما چرا باید تالیف و چاپ کتاب در مراکز مجاز انجام شود؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است و مطمئنا افرادی که سابقه چاپ کتاب را دارند به جواب این سوال رسیده اند. شما تنها با چاپ کتاب در مراکز معتبر مجاز به چاپ و انتشار آن در تیراژ بالا و به طبع عرضه آنها در کتابفروشی ها خواهید بود. مراکز غیر مجاز شاید بتوانند کتاب شما را چاپ کنند اما امکان فروش آن بصورت عمده و در تیراژ بالا در کتابفروشی ها و یا هر جای دیگری امکان پذیر نخواهد بود.

چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب را بشناسید

چاپ کتاب از مراحل زیادی برخوردار است که در این مطلب قصد داریم تا شما را با هر یک از این مراحل آشنا کنیم. از اولین مراحل چاپ کتاب باید به آماده سازی محتوای کتاب اشاره نمود که در این مرحله نویسنده و یا در صورت لزوم مترجم همانطور که از نام مرحله پیداست باید محتوای مد نظر خود را آماده کند. در این مرحله محتوا ممکن است شامل شعر ، داستان، دست نوشته ، خاطره، دست آورد علمی و یا هر چیز دیگری باشد. در این مرحله نویسنده که قرار است کتاب او چاپ شود باید محتوا را به صورت تایپ شده و یا حتی دست نوشته به ناشر تحویل دهد. بعد از اینکه محتوای کتاب در اختیار ناشر قرار گرفت نوبت به مرحله بعدی میرسد که آن هم بررسی غلط های املایی نویسنده، صفحه آرایی و ویراستاری میباشد. در این مرحله فایلی که قرار است چاپ شود آماده سازی میشود و این فایل باید تا حد امکان بدون هیچگونه ایراد و بی نقص باشد. بعد از این مرحله نوبت به دریافت شابک که مخفف شماره استاندارد بین المللی کتاب میباشد میرسد. این شماره باید دریافت شود و در واقع یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی میباشد که مختص هر کتاب صادر میگردد. (نکته: توجه داشته باشید که در صورت  نیاز به تجدید  چاپ کتاب نیازی به دریافت شابک مجدد وجود نخواهد داشت). مرحله بعد از دریافت شابک مرحله چهارم و دریافت فیپا میباشد. فیپا از مخفف چندین کلمه تشکیل شده است که فهرست نویسی پیش از انتشار میباشد و اطلاعاتی را شامل میشود که در پشت صفحه عنوان کتاب درج میگردد.  انتشاراتی که چاپ و تالیف کتاب را بر عهده دارد برای دریافت فیپا کتاب را به کتابخانه ملی ارسال میکند که بعد از تایید نیز کد و یا شماره فیپا بعد از یک هفته تا ۱۰ روز ارسال میگردد.

دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد یکی از سخت ترین مراحل چاپ کتاب

یکی از مراحلی که باید طی شود تا چاپ کتاب صورت گیرد دریافت مجوز از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی میباشد. دریافت مجوز از این سازمان کار آسانی نیست و این سازمان سخت گیری های خود را برای ارائه و صدور مجوز در نظر میگیرد. دریافت مجوز از این سازمان به یک بازه زمانی یک هفته ای و یا چهار ماهه نیاز دارد که البته بازه زمانی یاد شده بستگی به نوع کتابی دارد که قرار است چاپ شود. کتاب های علمی و دانشجویی معمولا در کوتاه ترین زمان ممکن مجوز لازم برای چاپ کتاب را دریافت میکنند و ناشر زمان زیادی برای دریافت مجوز معطل نخواهد ماند. اما در این بین کتاب های شعر از حساسیت بالایی برخوردار هستند و باید مورد بررسی بیشتری برای صدور مجوز قرار گیرند. همچنین ممکن است بر اساس نظر مسئول مربوطه نیاز به اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

دقت و ظرافت در مرحله چاپ و صرافی اهمیت بسزایی دارد

یکی از مراحل چاپ کتاب که میتوان گفت جزو مراحل پایانی نیز محسوب میشود چاپ و صحافی میباشد که به دو روش افست و همچنین چاپ دیجیتالی انجام میشود. روش چاپ افست در مواقعی کاربرد دارد که تیراژ کتاب برای چاپ بالای ۱۰۰۰ جلد در نظر گرفته شود. ناشر با در نظر گرفتن تعداد جلد مورد نیاز برای چاپ از سوی نویسنده روش مناسب برای چاپ را تعیین خواهد که البته اغلب به دلیل اینکه تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد و یا بسیار بیشتر از این رقم میباشد چاپ از نوع افست انتخاب میشود. در صورتیکه نویسنده به تیراژ پایین تز از ۱۰۰۰ جلد بسنده کرده باشد در نتیجه از روش چاپ کتاب دیجیتالی استفاده میشود. بعد از انجام چاپ کتاب نوبت به صحافی آن میرسد که این مرحله از مراحل حساس محسوب میشود که نویسنده نیز بر روی آن تاکید زیادی دارد.  در چاپ و صحافی باید دو نکته مهم مد نظر قرار گیرد که آن هم کیفیت محتوای چاپ شده و همچنین کیفیت و ظرافت در صحافی میباشد. اول از هر چیز محتوای کتاب باید به خوبی خوانا و قابل رویت باشد بدون آنکه مخاطب و خواننده کوچکترین فشاری را به چشمان خود برای خواندن و مطالعه وارد آورد. نکته دوم نیز  مربوط به نوع کاغذ و همچنین روش صحافی کردن کتاب میشود. نوع کاغذ باید از نوع مرغوب باشد تا مخاطب بتواند تا سالها کتاب را نگهداری کند. صحافی نیز باید با دقت بالایی انجام شود و ظرافت خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد و اعلام وصول آخرین مرحله چاپ کتاب

بعد از اتمام کار و چاپ کتاب ناشر باید ۱۰ نسخه از کتابی که به چاپ رسانده است را برای وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ارسال نماید و بعد از دیافت اعلام وصولی از این سازمان رسما و عملا کار به اتمام رسیده و کتاب ها میتوانند در فروشگاه ها و بصورت گسترده و عمده بفروش برسند.

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :