چاپ کتاب کودک و نوجوان

انتشارات چاپ و نشر صالحیان از جمله مجموعه های صاحب نام و مطرح در زمینه چاپ و تالیف کتاب و چاپ کتاب کودک و نوجوان محسوب میشود که فعالیت خود را در راستای خدمات رسانی به نویسندگان خوش ذوقی که قصد چاپ کتاب را دارند آغاز نمود و در حال حاضر نیز به یکی از بزرگترین و معتبرترین انتشارات در سراسر کشور بدل شده است.

نویسندگان خوش ذوق زیادی در کشور وجود دارند که در زمینه نویسندگی در زمینه کودک و نوجوان تبهر خاصی دارند. کتاب های زیادی توسط این نویسندگان هر ساله نگارش و چاپ میشود که البته مراحل چاپ این کتاب ها  دشوارهای خاص خود را دارد و اینگونه نیست هر نویسنده ای بتواند کتاب خود را به چاپ برساند. البته اینجا منظور از چاپ کتاب کودک و نوجوان کتاب هایی هستند که نویسنده قصد دارد تا آنها را در فروشگاه ها و در تیراژ بالا به فروش برساند. چاپ کتاب کودک و نوجوان مانند چاپ دیگر  کتاب ها مراحل خاص خود را دارد که باید طی شود تا امکان فروش آنها در کتابفروشی ها وجود داشته باشد. شاید تصور کنید که مراحل به نسبت آسانتری پیش روی نویسنده برای چاپ کتاب کودک و نوجوان وجود داشته باشد که در واقع اینگونه نیست و همانند دیگر کتاب های مورد نیاز بزرگسالان باید مراحل مشابه و یا سخت تری طی شود.

کتاب کودک و نوجوان

در چاپ کتاب کودک و نوجوان با قوانین سخت گیرانه تری روبرو خواهید بود

همانطور که گفته شد برای چاپ کتاب کودک و نوجوان باید مجوزهای لازم توسط ناشر کسب شود تا بتوان مراحل چاپ را به انجام رساند اما باید توجه داشته باشید که طی مراحل اخذ مجوز  برای کتاب های کودک سخت تر از اخذ مجوز برای کتاب بزرگسالان است. دلیل آن نیز کاملا روشن و واضح است زیرا مخاطبین این دسته از کتاب ها تنها کودکان هستند و هر گونه محتوای ضد اخلاقی میتواند آثار بدی بر روی تربیت کودک داشته باشد و همچنین رفتار او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مراحلی نظیز دریافت شابک، دریافت فیپا و ثبت در کتابخانه ملی در هر یک از  کتاب های مناسب برای کودکان و کتاب های بزرگسال یکسان است و باید طی شود.

استفاده از گرافیک و جلوه های بصری مناسب از مهمترین نکات در چاپ کتاب کودک و نوجوان

یکی از مهمترین نکاتی که هر ناشری باید برای چاپ کتاب کودک و نوجوان در نظر بگیرد استفاده از جلوه های بصری و گرافیک مناسب با روحیات کودکان میباشد. کودکان از روحیه حساس و لطیفی برخوردار هستند که از این رو باید در چاپ کتاب به این موضوع توجه شود و جلوه های بصری را استفاده نمود که مناسب حال کودکان باشد. نمیتوان در چاپ کتاب کودک و نوجوان از عکس ها، رنگ ها و جلوه هایی استفاده نمود که در کتاب بزرگسالان استفاده میشود. حتی برخی ناشران برای اینکه بتوانند نظر کودک  را هر چه بیشتر به کتاب جلب نمایند میان دخترانه و یا پسرانه بودن کتاب و یا محتوای داخل کتاب که ممکن است بخشی از آن را شامل شود تمایز قائل میشوند و تصاویر مناسب را به کار میبرند. برای پسر بچه ها از تصاویر و جلوه های مناسب با روحیات آنها و برای دختر بچه ها نیز به همین ترتیب از تصاویر مناسب استفاده میشود.

هزینه چاپ کتاب کودک و نوجوان

رقم هایی که در هر انتشاراتی برای اعلام هزینه به نویسندگان ارائه میشود متفاوت است و هر انتشاراتی رقم های مد نظر خود را به نویسنده اعلام میکند. یکی از عواملی که البته از عوامل مهم در هزینه چاپ کتاب کودک و نوجوان محسوب میشود  تعداد صفحات و همچنین نوع کاغذ به کار رفته در چاپ میباشد. توجه داشته باشید که هر چه تعداد صفحات بیشتر باشد در نتیجه هزینه نیز افزایش خواهد یافت اما افزایش کیفیت و مرغوب بودن کاغذ نیز در هزینه ها و تعرفه ها تاثیر بسیار زیادی دارد و میتواند هزینه ها را تا حد زیادی افزایش دهد. رنگ کتاب و نوع جلد نیز میتواند  تعیین کننده هزینه چاپ کتاب کودک و نوجوان باشد. جلد های با طراحی خاص و با کیفیت و همچنین رنگ های سفارش و یا ترکیب رنگ ها میتواند در هزینه ها تاثیر زیادی داشته باشد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :