چاپ کتاب درسی

انتشارات چاپ و نشر صالحیان بیشترین پروژه های چاپ کتاب و چاپ کتاب درسی را در کشور به خود اختصاص داده است. این مجموعه با توجه به در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و روز دنیا و همچنین پرسنل حرفه ای توانسته به یکی از بزرگترین مجموعه های چاپ انواع کتاب در کشور تبدیل شود و همچنین چاپ کتاب و سفارشات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام خواهد رساند.

کتاب های درسی از پر مصرف ترین و پر فروش ترین کتاب هایی هستند که در کشور ما تالیف و به چاپ میرسند. تعداد دانش آموزان و دانشجویان زیادی در سراسر کشور وجود دارند که به این کتاب ها برای ادامه تحصیل نیاز دارند که از این رو اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. چاپ کتاب درسی بر خلاف دیگر کتاب ها باید در مراکز معتبر و انتشاراتی ها صورت گیرد زیرا این کتاب ها تنها در مجموعه هایی قابل چاپ هستند که مجوزهای لازم را کسب کرده اند.

چاپ کتاب درسی

نحوه چاپ کتاب درسی

کتاب های درسی در تیراژ بسیار بالایی چاپ میشوند و مانند برخی کتاب ها مانند کتاب های داستان نیستند که نویسنده و سازمان نیاز به چاپ تنها چند و چند صد عدد کتاب باشد. در چاپ کتاب های درسی از روش چاپ افست استفاده میشود و چاپ دیجیتالی چندان کاربردی نخواهد داشت. در چاپ افست امکان چاپ کتاب درسی در تیراژ بالا به راحتی وجود دارد و میتواند چند صد هراز کتاب را نیز البته در زمانی مشخص به چاپ رساند. یکی از ویژگی هایی که در چاپ کتاب درسی بصورت افست وجود دارد کیفیت چاپ انجام شده میباشد. با اینکه سرعت چاپ کتاب درسی در این روش چاپ بالا میباشد اما دلیلی بر افت کیفیت چاپ وجود ندارد و در تمامی موارد شاهد هستیم که چاپ با کیفیت بسیار بالایی انجام شده است. در اینجا منظور از کیفیت در چاپ کتاب درسی تنها مربوط به وضوح بالا نیست و باید به بدون نقص بودن چاپ نیز اشاره ای داشته باشیم. در روش چاپ کتاب درسی با دستگاه افست به دلیل دقت بالایی که این دستگاه ها دارند هیچگونه خطایی ایجاد نخواهد شد و چاپی بدون نقص انجام خواهد شد.

مدت زمان مورد نیاز برای چاپ کتاب درسی

چاپ کتاب های درسی بر اساس حجم و تعداد کتاب ها مدت زمان خاصی را نیاز دارد و به طور مثال برای چاپ کتاب های درسی با تیراژ یک میلیون کتاب به یک هفته زمان نیاز است که البته این زمان ممکن است کمتر یا بیشتر نیز شود. البته به یاد داشته باشید که مدت زمان یاد شده مربوط به چاپ افست میباشد و نمیتوان با دستگاه های چاپ دیجیتالی این تعداد کتاب را در مدت یک هفته چاپ نمود. به طور کلی چاپ این تیراژ کتاب با روش چاپ دیجیتالی امکان پذیر نیست و یا بسیار دشوار میباشد. البته چاپ دیجیتالی برای چاپ در تیراژ پایین مناسب است که در کشور ما به دلیل حجم تقاضای بالا برای تهیه کتاب های درسی این روش چندان مناسب به نظر نمیرسد.

کیفیت در چاپ کتاب درسی بسیار مهم است

کتاب های درسی بر خلاف کتاب های داستان و یا شعر که در دفعات کمی مورد استفاده قرار میگیرند استفاده زیادی دارند و به همین دلیل نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. به خوبی میدانید که کتاب های درسی بارها و بارها توسط دانش آموز و دانشجو مورد استفاده قرار میگیرد که به همین جهت اگر کتاب کیفیت پایینی داشته باشد مقاومتی را در برابر استفاده مکرر از خود نشان نخواهد داد و در مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. بهتر است زمانی که چاپ کتاب درسی به انتشارات واگذار میکنید به این موضوع تاکید داشته باشید که از بهترین نوع کاغذ و همچنین اصولی ترین روش های چاپ استفاده شود تا کتاب بعد از مدتی استفاده کیفیت و دوام خود را از دست ندهد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :