ویرایش کتاب برای چاپ

انتشارات چاپ و نشر صالحیان از جمله انتشاراتی های  فعال  در کشور میباشد  که تا کنون تعداد کتاب های زیادی را با محتوای گوناگون به چاپ رسانده است و با توجه به تبهر بالایی که پرسنل این مجموعه در زمینه چاپ دارند و همچنین تجهیزات مدرن و پیشرفته ای که برای چاپ مورد استفاده قرار میگیرد رضایت نویسندگان و مشتریان به طور کامل جلب کرده است.

تمامی نویسندگان و مولفان حتی نویسندگان حرفه ای برای اینکه بتوانند مطالب خود را به مخاطب منتقل کنند نیاز به یک ویراستار حرفه ای دارند تا بتواند با ویرایشی که با توجه به تخصص خود انجام میدهند مطالب را در بهترین حالت ممکن به مخاطب انتقال دهند. ویرایش کتاب برای چاپ یکی از مراحل قبل از چاپ محسوب میشود که تمامی انتشاراتی ها آنرا در دستور کار خود قرار داده اند. در ویرایش کتاب برای چاپ به اجزا و همچنین داستان هیچگونه دست اندازی نمیشود و ویراستار تنها با تخصص خود به گونه ای عمل میکند که مطالب به بهترین حالت و شکل ممکن به خواننده منتقل شوند. در واقع باید ویرایش کتاب برای چاپ را به آشپزی تشبیه نمود که آشپر مواد اولیه زیادی را در اختیار دارد و فارغ  از اینکه تغییری در طعم و مزه این مواد بوجود آورد آنها را به گونه ای با یکدیگر ترکیب میکند که نتیجه کار یک غذای لذیذ و خوشمزه باشد. در ویرایش کتاب برای چاپ نیز ویراستار متن و محتوای ارسال شده توسط نویسنده را به گونه ای ویرایش میکند که خوانند از خواندن کتاب لذت برده و به هیچ وجه از خواندن کتاب آن هم در مدت زمان طولانی خسته نشود.

ویرایش کتاب

ویرایش زبانی و ساختاری کتاب

ویرایش کتاب برای چاپ به انواع مختلفی تقسیم بندی میشود که یکی از اساسی ترین و ساختاری ترین نوع ویرایش مربوط به ویرایش زبانی و ساختاری میشود. در ویرایش زبانی و ساختاری کتاب در این روش  ویراستار و ویرایشگر کلیه ابهامات زبانی موجود  در متن مانند کلمات نا آشنا، جمله بندی و پاراگراغ های طولانی، یک دست کردن نوشته و ساده سازی زبان را به صورت کاملا حرفه ای انجام میدهد. رفع خطاهای دستوری و گرامری نیز در این روش توسط ویراستار به انجام میرسد و اینگونه میتوان گفت که این روش از اصلی ترین روش های ویرایش کتاب محسوب میگردد. بطور مثال نویسنده از پاراگراف های طولانی و بدون هیچگونه توقف و حتی بدون نقطه استفاده کرده است که در این صورت خواننده در خواندن مطلب سر در گم شده و ممکن است به ادامه خواندن چندان علاقه ای از خود نشان ندهد. ویراستار این دسته از مطالب را به گونه ای ویرایش میکند که خواندن آن برای خواننده به خوبی میسر شود و از خواندن نه تنها خسته نشده بلکه لذت ببرد.

ویرایش فنی کتاب

در ویرایش کتاب برای چاپ ویراستار سعی میکند تا ریزه کاری هایی را به انجام برساند تا خواندن مطالب برای خواننده تا حد زیادی تشهیل شود و لحظات را بدون درد سر سپری کند. فرض کنید خواننده در هنگام  خواندن کتاب چندین غلط املایی را بیابد که در این صورت مطمئنا اگر از خوانندگان پر و پا قرص کتاب باشد به ناشی بودن نویسنده و همچنین انتشارات پی خواهد برد. همچنین در برخی از مطالب ممکن است نویسنده برخی کلملت و یا عبارات را جابجا نوشته باشد که در این صورت محتوا برای خواننده نا مفهوم خواهد بود. در روش ویرایش فنی کتاب ویراستار کلیه این ایرادات و مشکلات را بر طرف کرده تا خواننده لذت کافی از خواندن را برده و تا انتها به خواندن خود ادامه دهد.

ویرایش محتوایی کتاب

در ویرایش محتوایی کتاب ویراستار آزاد است تا حدودی محتوا را تغییر دهد و آنرا ویرایش کند. در ویرایش محتوایی کتاب ویراستار به دنبال این است تا با تغییراتی که انجام میدهد محتوایی بسیار منسجم و چشم نوازی را خلق کند که خواننده را مجذوب خود میکند. نویسندگان همواره این دغدغه را دارند که شاید خواننده نتواند مطالب را درک کند که از این رو ویراستار با دست بردن به محتوا آنرا به گونه ای ویرایش میکند تا به خوبی برای خواننده قابل درک و فهم باشد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :